System LilaTec

Co to jest system LilaTec?

System LilaTec to innowacyjne i bardzo proste w montażu rozwiązanie do budowania ciepłej zabudowy lub zabudowy zamkniętej. Został zaprojektowany specjalnie z myślą o rzemieślnikach i montażystach, jako program uzupełniający dla wkładów kominkowych marki Austroflamm.

Składa się on z układu pustaków oraz suchej zaprawy. Zaletami tego systemu jest fakt, że jest kompatybilny ze wszystkimi wkładami marki Austroflamm. Ponadto ma bardzo dobre właściwości magazynowania ciepła – 700 W energii na metr kwadratowy. System LilaTec ma również bardzo korzystny stosunek masy do jego właściwości akumulacyjnych.

Dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania w znaczny sposób zmniejsza się czas potrzebny na postawienie ciepłej zabudowy lub zabudowy zamkniętej. Dzięki modułowej strukturze sam montaż staje się łatwy i przyjemny. Poniżej zamieszczamy listę głównych zalet tego rozwiązania:

Zalety Systemu LilaTec.

 • Szybkość wykonania – dzięki modułowej strukturze i możliwości „budowania na sucho” udało się ograniczyć czas dotychczas przeznaczany na wykonywanie różnego rodzaju przygotowań. Poszczególne elementy (pustak o grubości ścianki 70 mm, długości 500 mm i wysokości 250 mm) mają dużą stabilność dzięki wysokiej dokładności wymiarowej.
 • System nie wymaga żadnej zaprawy klejowej – przy zabudowie na bazie systemu LilaTec nie stosuje się kleju. Poszczególne bloczki są do siebie dopasowane za pomocą wcięć i prowadnic, a samo wypełnienie, którym zalewa się kolejne poziomy do 2/3 wysokości stanowi bardzo mocne łączenie.
 • Magazynowanie ciepła – dzięki unikatowym właściwościom zastosowanego materiału powierzchnia całej zabudowy stanowi system akumulowania ciepła (120 kg/m2 ). Daje to możliwość idealnego dostosowania do ciepłej zabudowy do współczesnych wymogów. Wszystkie wkłady kominkowe marki Austroflamm są kompatybilne z systemem LilaTec i tym samym doskonale sprawdzają się do zamontowania w domach z rekuperacją. LilaTec pozwala na równomierne oddawaniem ciepła i jego regulację, a także w znacznym stopniu ogranicza koszty związane z użyciem drewna, oraz o kilka godzin wydłuża cykl grzewczy.
 • Optymalna przyczepność tynku lub wypełniacza – dzięki temu, że powierzchnia cegieł jest wolna od resztek tłuszczu, pleśni, a także posiada o otwartą strukturę i chropowatą, dobrze przyczepialną powierzchnię, w łatwy i solidny sposób można rozprowadzić na niej tynk i gładź. Przypominamy, że producent Austroflamm oferuje również całą gamę specjalistycznych materiałów budowlanych.
 • Zmniejszenie nakładów na inwestycję – System Lilatec, tak, jak to zostało ujęte we wstępie, został przygotowany z myślą o instalatorach i zdunach, dlatego opracowano go w taki sposób, by istniała możliwość budowy nawet przez jedną osobę.

Moduły systemu LilaTec

Atutem naszych pustaków jest grubość ścianki – 70 mm. Duże powierzchnie styku pomiędzy pustakami systemu LilaTec umożliwiają dokładną i bezpieczną budowę. Cegły systemu LilaTec (dwa typy: narożna oraz łącząca) dla ułatwienia mogą być wmacniane i – w razie konieczności – łączone klamrami. Do połączenia można użyć wcześniej przygotowanej klamry wykonanej z drutu (zbrojenie).

Przez wypełnienie zaprawą LilaTec proces odlewania jest stabilny i czysty. Uzyskane połączenie, pozwala na optymalne rozprowadzenie i akumulowanie ciepła w zabudowie.

Parametry techniczne

 • Wymiary: 500 x 250 x 70 mm
 • Dokładność wymiarów: +/- 0,3 mm
 • Waga: ca. 10 kg (1 cegła)
 • Zakres temperatury: ≤ 500 °C
 • Kolor: fioletowoszary
 • Przetwarzanie: cięcie
 • Ilość na palecie: 60 pustaków łączących i 24 pustaki narożne, razem 10,5 m²

Zaprawa LilaTec

Zaprawa LilaTec jest dokładnie dostosowana do układu czynnika cegieł systemu LilaTec (w szczególności, współczynnika rozszerzalności cieplnej, co sprawia, że naprężenia pozostają jednakowe) i gwarantuje optymalne przetwarzanie i funkcjonalność. W połączeniu te dwa składniki w pełni wystarczalny system akumulacji ciepła.

Odradzamy wykorzystanie pustaków LilaTec do zalewania suchego betonu innych producentów.

Parametry techniczne

 • Zawartość wody: ca. 22 %
 • Czas wiązania: ca. 10 – 15 min
 • Zastosowanie opóźniacza: możliwe jedynie z Austroflamm S40 Universal Verzögerer
 • Wytrzymałość ciśnienia: ≥ 12 N/mm²
 • Wymagany materiał: ca. 40 kg/m²
 • Zakres temperatury: ≤ 500 °C
 • Kolor: szarozielony
 • Czas przechowywania: 12 miesięcy suche i zamknięte
 • Ilość na palecie: 24 worków po 20 kg

Montaż ciepłej zabudowy w systemie LilaTec

Tak, jak poinformowaliśmy już we wcześniejszej części artykułu, system ciepłej zabudowy LilaTec został zaprojektowany z myślą o instalatorach i zdunach, dlatego jego montaż możliwy jest nawet przez jedną osobę. Postaraliśmy się, by czas potrzebny na przygotowania wstępne oraz na sam montaż, skrócić do absolutnego minimum. Dlatego czynności związane z budową ciepłej zabudowy w systemie LilaTec można wyrazić w następującym schemacie:

 1. Wyrównanie podłoża -najlepiej przy użyciu szybkowiążącego kleju Austroflamm Haftmörtel lub Austroflamm Hafnerflex.
 2. Położenie pierwszego poziomu cegieł z systemu LilaTec.
 3. wypełnienie ich do 2/3 wysokości zaprawą LilaTec.
 4. Osadzenie wkładu w należytym miejscu, zamontowanie kątowników i kształtek.
 5. Położenie reszty poziomów cegieł systemowych i wypełnienie ich właściwą zaprawą.
 6. Zamknięcie komory.
 7. Wykończenie.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową instrukcją montażu na przykładzie ciepłej zabudowy Miu, która jest dostępna tutaj.

Warto również zajrzeć do zakładki Filmy, gdzie dostępny jest krótki film instruktażowy.


Zalecenia bezpieczeństwa

Masa wypełniająca LilaTec reaguje alkalicznie z wodą, dlatego należy chronić skórę oraz oczy. W przypadku zanieczyszczenia skóry należy przemyć wodą. Natomiast  w przypadku kontaktu z oczami, należy jak najszybciej przemyć zanieczyszczone oko i zasięgnąć porady lekarza. Oznaczenia bezpieczeństwa: S2 / S22 / S24/25 / S26 / S37/39.

Prosimy, by raz utwardzonej zaprawy nie mieszać ponownie, lecz zutylizować.

Zalecamy czyszczenie narzędzi wodą bezpośrednio po użyciu.


Gwarancja jakości

Gwarantujemy utrzymanie wysokiej jakości i zachowanie opisanych właściwości materiałów LilaTec.

Zastrzegamy sobie prawo do zmian w strukturze, składzie oraz kolorze materiału.