Palenisko otwarte czy zamknięte – co wybrać?

Na palenisko otwarte i zamknięte działają te same prawa fizyki. Nie oznacza to jednak, że można im przypisać te same właściwości fizyczne. Oba sposoby palenia różnią się zarówno pod względem wizji ognia, wykorzystania materiałów do wykonania paleniska, sposobu oddawania ciepła i ilości paliwa potrzebnego do wytworzenia odpowiedniej wartości grzewczej. Należy tu wspomnieć, że sprawność palenisk otwartych to maksymalnie 25%, podczas gdy nowoczesne wkłady kominkowe mają sprawność do 87%. W poniższym artykule postaramy się wskazać zasadnicze różnice pomiędzy obydwoma rozwiązaniami, będąc przy tym jak najbardziej obiektywni. Niemniej jednak już teraz chcielibyśmy zaznaczyć, że nasza firma preferuje i poleca paleniska zamknięte, jako bardziej efektywne, bezpieczniejsze i dające możliwość uzyskania tych samych walorów estetycznych, a w przypadku urządzeń marki Rocal, nawet lepszych.

Wykaz różnic

Tak, jak zostało to wspomniane we wcześniejszej części artykułu, paleniska otwarte i zamknięte dzieli kilka zasadniczych różnic. Postaramy się je Państwu wymienić. Jako klucz przyjęliśmy kryteria najczęściej obierane przez naszych klientów podczas wyboru kominka do wymarzonego domu.

1. Kontrola spalania

W paleniskach zamkniętych – najczęściej mowa tu o wkładach kominkowych bądź piecach wolnostojąch – istnieje kilka sposobów kontroli spalania drewna. Wszystkie oferowane przez nas urządzenia są wyposażone w przepustnicę odpowiadającą za dopływ powietrza z zewnątrz. W intuicyjny sposób możemy operować powietrzem zarówno pierwotnym jak i wtórnym, regulując w ten sposób proces spalania. Oznacza to, że po zamknięciu przepustnicy, piec po prostu zgaśnie, wypalając najpierw rezerwę powietrza znajdującą się wewnątrz urządzenia. W paleniskach otwartych jedyną możliwością kontroli spalania jest dokładanie odpowiedniej ilości drewna, co również nie daje pełnej kontroli, ponieważ przy dołożeniu jednorazowo większej ilości, mamy do czynienia z pewną skokowością.

2. Samodzielna instalacja

Część Klientów, chcąc zaoszczędzić na budowie kominka, postanawia wykonać go samodzielnie. Zespół ekspertów Worldflame z całą stanowczością odraza samodzielną instalację wkładów kominkowych bądź pieców wolnostojących oraz palenisk otwartych. Należy w tym miejscu przestrzec Klientów, że paleniska otwarte w szczególności wymagają skorzystania z umiejętności, wiedzy i doświadczenia profesjonalnych firm kominkowy a także zakładów zduńskich. Paleniska otwarte są zdecydowanie bardziej niebezpieczne ze względów przeciwpożarowych oraz pod względem emisji spalin. Więcej informacji na ten temat znajda Państwo poniżej, w akapicie poświęconym bezpieczeństwu.


3. Zużycie paliwa

Badania pokazują, że przeciętnie z jednego kilograma drewna, które jest rozkute na polana między 8 cm a 12 cm szerokości a długości do 40 cm (jego wilgotność jest poniżej 20%), uzyskujemy 4 kW energii.
Łatwo więc policzyć co dzieje się z energią grzewczą, przy takiej samej ilości załadunku drewna, w przypadku wkładu kominkowego, którego sprawność jest na poziomie 85%, a paleniska otwartego, którego sprawność jest na poziomie do 25%.


4. Bezpieczeństwo

Z całą pewnością palenisko otwarte jest mniej bezpieczne. Z wielu powodów. Oczywiście, jeśli jest ono dziełem doświadczonego zduna, wiele z poniższych zagadnień nie istnieje. Niemniej jednak należy tu wspomnieć o:

  • braku całkowitej kontroli nad procesem spalania, co za tym idzie zasięgiem płomieni i wysokością temperatury;
  • niekontrolowane wydobywanie się dymu, które powoduje dyskomfort z przebywania w danym pomieszczeniu i brudzenie się ścian;
  • możliwości niespodziewanego rozsypania się pozostałości i popiołu po pomieszczeniu;
  • możliwość poparzenia przez osoby trzecie;

Postanowiliśmy nie działać bardziej na Państwa wyobraźnię i to właśnie jej pozostawić skutki wymienionych powyżej zagadnień. Oczywiście przy użyciu wkładów kominkowych wszystkie wymienione powyżej potencjalne zagrożenia, o ile regularnie przeprowadza się przegląd komina, nie mają racji bytu.


5. Właściwości grzewcze

Dla wielu spośród naszych Klientów właśnie ten punkt będzie najważniejszy. Znowu można byłoby przytoczyć różnego rodzaju przeliczenia, jednak wszelkie przeliczniki dotyczące dostarczanej energii i potrzebnego to tego paliwa w dużej mierze zależą od wielkości paleniska, materiału, z którego jest ono zbudowane, oraz wszelkich rozwiązań izolacyjnych i akumulacyjnych. Jako dystrybutor wkładów kominkowych marek Rocal, LL Calor, Denia oraz Carbel, możemy zaświadczyć, że w porównaniu do jakiegokolwiek paleniska otwartego nasze wkłady kominkowe posiadają nieporównywalnie lepsze właściwości grzewcze. Podstawowym powodem jest fakt, że kominki otwarte niemal 80% wytworzonej energii oddają do przewodu dymowego i nie jest ona wykorzystywana, a tracona. W przypadku wkładów kominkowych ten efekt nie istnieje, ponieważ wytwarzana energia jest zużywana do ogrzania pomieszczenia.


6. Wizja ognia

Nie, powyższe zdjęcie nie jest zretuszowane. Właśnie na taką wizję ognia mogą liczyć szczęśliwi posiadacze oferowanych przez nas urządzeń, o czym najlepiej sami zaświadczą.

Dzięki zawsze czystej szybie, bardzo wysokim temperaturom osiąganym wewnątrz pieca, stosunkowo płytkim za to panoramicznym wkładem, wizja ognia jest nieporównywalna z żadnym otwartym paleniskiem, a nawet z żadnym wkładem innego producenta funkcjonującego na rynku. W palenisku otwartym musimy się liczyć z niekontrolowanym przepływem powietrza, co zaburza walory estetyczne. Ponadto najpiękniejszy ogień jest w pierwszym etapie spalania, potem zdecydowanie traci na intensywności. Dodatkowo należy pamiętać, że w paleniskach otwartych rzadko kiedy udaje się całkowicie spalić podane paliwo – czyli drewno. Mało estetyczna jest komora spalania, która zawsze pokryta jest sadzą. Brudzi się również ściana i otoczenie kominka.


7. Koszty

Niewątpliwie to jedno z najważniejszych kryteriów przyjmowanych przez większość Klientów. Kosztorys budowy kominka otwartego i zamkniętego może się bardzo różnić, o czym zapewne sami się Państwo przekonają podczas wyboru konkretnego rozwiązania do swojego domu. Dużo zależy od wykorzystanych materiałów, z których zbudowane zostanie palenisko, a także od materiałów wykończeniowych. Doradzamy, by jednorazowe koszty związane z budową kominka porównać z kosztami eksploatacji: remontów samego paleniska oraz jego otoczenia, zużyciem i ceną drewna, koniecznością dogrzewania pomieszczeń innymi sposobami.


Podsumowanie

Prosimy, by pamiętali Państwo, że ma to być inwestycja na długie lata. Warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw stojących za każdym z wymienionych powyżej rozwiązań. Jeśli zechcą Państwo wybrać palenisko otwarte, naprawdę warto skorzystać z usług doświadczonego zduna. Jeżeli postanowią Państwo wybrać palenisko zamknięte, chcielibyśmy doradzić, by przed wyborem rozwiązań konkretnego producenta, zasięgnęli Państwo opinii specjalistów i rozważyli kwestię estetyki, łatwości użytkowania, wizji ognia i ilości potrzebnego paliwa. Zachęcamy do kontaktowania się z naszymi ekspertami i do korzystania z usług naszych Partnerów Handlowych, gdyż mogą być Państwo pewni, że są to specjaliści na najwyższym poziomie.

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor