Kominek koza – zalety i rodzaje pieców

Kominek koza – zalety i rodzaje pieców

Marzenia o naturalnym cieple w domu spełniają się, dzięki bardzo popularnemu kominkowi koza. Modele nowoczesne w porównaniu ze starszymi odpowiednikami nie wymagają ogromnej przestrzeni oraz nakładów pracy, związanych z ich montażem. Są one również wydajniejsze i atrakcyjniejsze wizualnie. Zatem kominek koza to doskonała propozycja dla tych wszystkich, którzy chcą cieszyć się miłym klimatem panującym w domu (nawet jeśli przestrzeń ta jest niewielka) oraz pragną otaczać się dekoracjami o walorach użytkowych.

Główne zalety stylowego kominka kozy to:

  • ekonomiczne źródło ciepła – pozwalające w zależności od rodzaju i modelu ogrzać ponad 100-metrową przestrzeń;
  • opalanie tanimi materiałami (pelletem, drewnem);
  • opcja montażu w dowolnym miejscu (z dostępem do przewodu kominowego) i w razie potrzeby przeniesienia w inne miejsce (w przypadku braku komina możliwość szybkiego montażu stalowego systemu kominowego);
  • rozwiązanie idealne, jeśli nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego kominka;
  • szeroki wybór wzorów i kolorystyki umożliwiający dopasowanie do każdego wnętrza;
  • rozmiary dostosowane nawet do wnętrz o niewielkim metrażu;
  • brak konieczności montażu obudowy.

Piec koza – żeliwny czy stalowy?

Biorąc pod uwagę materiały, z jakich zostały wykonane, kominki wolnostojące dzielimy na dwa rodzaje. Przed zakupem warto porównać istotne cechy obu z nich i zastanowić się nad tym, czy nadrzędnym priorytetem jest dla nas ciepło, czy może jednak design.

  • Żeliwne piece koza – swym wyglądem są zbliżone do starszych, tradycyjnych modeli. Dzięki możliwości wykonywania odlewów są często zdobione ornamentami i innymi fantazyjnymi wzorami przyciągającymi wzrok. Można je uzupełnić o dekoracyjne nóżki. Występują w naturalnym kolorze żeliwa. Wyróżniają się średnią wielkością oraz grubymi ściankami,
  • Stalowe kominki koza – wyróżniają się dużo większą szczelnością i bardziej wyrafinowaną technologicznie konstrukcją. Komory paleniskowe są wypełnione materiałami o funkcji izolacyjnej typu keramot, ceramika, wermikulit i inne. Korpusy z reguły są malowane specjalnymi farbami odpornymi na temperatury przekraczające nawet 600 stopni Celsjusza. W porównaniu z modelami żeliwnymi są lżejsze i mają cieńszą obudowę. Ich efektywność ze względu na technologie jest znacznie większa niż żeliwnych odpowiedników.

Wszystkie piece wolnostojące kozy posiadają różnej wielkości drzwiczki wyposażone w płaskie lub panoramiczne szkło (również w wersji samoczyszczącej).

Wybierając tego typu kominki, zwróćmy uwagę na to, czy zostały wyposażone w pojemnik na popiół (ułatwia jego usuwanie i utrzymanie czystości) oraz czy posiadają wnękę lub półkę na opał (przechowywany w ten sposób, pali się lepiej niż ten magazynowany w warunkach zewnętrznych).

Przed zakupem sprawdźmy moc, czas palenia oraz sprawność pieca, gdyż to bardzo ważne parametry wpływające na to, jak będzie działał kominek koza.

W głównej mierze cena poszczególnych modeli stylowych kominków koza zależy od powyższych parametrów. Jest ona jednak atrakcyjniejsza niż tradycyjnych kominków, które dodatkowo generują koszty, m.in. związane z ich montażem oraz wykonaniem obudowy.

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

To jest nagłówek

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor